Monday , December 18 2017

Колумни

Сина Предсезона

Во периодот на летото, кога фудбалска клубска стихија е мала, но жедта за фудбал се повеќе расте, како наближува август, човек мора да се задоволи со интернационален клубски фудбал кој пред се има контролен карактер, и не е квалитетен како сезонскиот.

Прочитајте повеќе »

[Колумна] Мурињова Криза

Сите сме сведоци на лошите резултати кои ги бележи нашиот клуб на почетокот на сезоната. Па и на предсезонските натпревари. Моментално како што пишувам, Челзи се наоѓа на разочарувачкото 12 место. Позиција која што и кога сме имале лош тренер не сме ја доживеале на почетокот на сезоната или воопшто. ...

Прочитајте повеќе »

[Del Boy has his say] Mickey Greenaway – Легендата на Стемфорд Бриџ

  Додека на сцена е, толку омразената од моја страна, репрезентативна пауза, би сакал да пренесам дел од моето знаење за традицијата и историјата за нашиот клуб. Целта е вие, фановите од Македонија,  конечно да почнете да го гледате Челси како култура, како клуб со историја и традиција. Притоа не ...

Прочитајте повеќе »

[Анализа] Порто 2-1 Челси : Нова загубена битка

И еве… Повторно сме овде, заврши уште еден меч а нашето расположение повторно не е ништо подобро. Многу безволно најдов време да го напишам ова, но сепак мислам дека треба да го пренесам на фановите во Македонија она што јас го видов пред малку. Резултатот го знаеме сите, потклекнавме уште ...

Прочитајте повеќе »

Под килимот…

Се што гледам наоколу е Челси. Вистинскиот фан и љубител на овој клуб не се стекнува со тој статус речиси преку една ноќ, недела, месец или пак година. Кога кажав се што гледам наоколу е Челси, тоа го мислев во буквална смисла. Секој предмет што е син, сината боја во ...

Прочитајте повеќе »