Wednesday , January 17 2018

Иван Јакимовски

ivajlo26@gmail.com'
Луд заљубеник во Челси од мали нозе како и во британскиот фудбал и воопшто култура, до таа мера што и кога ретко гледа друг спорт, секогаш навива за Британците. Го користи секој слободен момент за нови информации од Островот.

[Најава] Свонси – Челси

Загревање Нашиот следен натпревар е во Велс на Либерти Стадионот против Свонси. Нашиот тим го продолжи 100% учинок па сега сме на 9 бодови од 3 натпревари. Нашиот противник пак, откако минимално го совлада Барнли во првото коло на Турф Мур, забележа порази во двата следни меча против Хал Сити ...

Прочитајте повеќе »

[Del Boy has his say…] Шумот на парите

Веројатно сите се запрашувате, што бара тука на сликата легендарниот Дејвид Џејсон во ликот на Дел Бој и каква врска има тој со нашиот клуб? Само оние што ја познаваат англиската култура ќе знаат дека популарните Only fools and horses доаѓаат од срцето на Лондон, а баш главниот лик е фан ...

Прочитајте повеќе »

[Генерал после битка] Челси 3-0 Барнли

Во саботата одигравме фантастичен натпревар, победувајќи со одлични 3-0 против една цврста екипа. Од мојата најава промашив само 2 од 22-та играчи кои истрчаа во саботата на Стемфорд Бриџ. Тоа беа Оскар и Вилијан, кои ги задржаа своите позиции во стартните 11 пред Фабрегас и Педро. Токму затоа и помислив ...

Прочитајте повеќе »

[Најава] Челси – Барнли

Загревање Овој викенд на Стемфорд Бриџ ни гостува една од трите промовирани екипи од Чемпионшип минатата сезона. И двата тима во овој меч влегуваат со победа во минатото коло, нашиот тим го совлада Вотфорд на гости со 2-1, додека пак Барнли го доби Ливерпул на домашен терен со 2-0. Челси ...

Прочитајте повеќе »

[Колумна] Денот кога засакав шпагети

Еден студен зимски ден, мало дете со штотуку наполнети 6 години седи на масата на ручек со своето семество, безволно одговарајќи на прашањата на родителите за тоа како поминало во забавиште, не сакајќи да руча по трет пат тој ден. Земјата сеуште ја тресеше воена криза, а на телевизорот во ...

Прочитајте повеќе »