Wednesday , January 17 2018

Иван Јакимовски

ivajlo26@gmail.com'
Луд заљубеник во Челси од мали нозе како и во британскиот фудбал и воопшто култура, до таа мера што и кога ретко гледа друг спорт, секогаш навива за Британците. Го користи секој слободен момент за нови информации од Островот.

[Преведена верзиja] Разговаравме со… Џек Бауерс

Иван(Челси Македонија) : Би сакал да те прашам дали би бил мој гост во еден мој текст за фановите во Македонија оваа недела. Би те прашал неколку прашања за гостувањата на кои си бил до сега ако може? Џек Бауерс(Фан на Челси од Англија) : О, да, секако, ќе ми биде ...

Прочитајте повеќе »

[ФА Куп] 145-годишната традиција продолжува

ФА Купот е најстаро натпреварување на светот, имајќи свои корени во сезоната 1871-72, пред 145 години. Во ова натпреварување можат да учествуваат сите клубови до 10-тиот ранг во англискиот фудбал, односно 92-та професионални клубови во „фудбалската лига“ (1 до 4 ранг) плус клубовите од 1 до 6 ранг од „националниот ...

Прочитајте повеќе »

[Анализа] И тогаш станаа осум…

И тогаш станаа осум… Осум победи по ред во Премиер Лигата. Токму тогаш кога се одеше надолу, кога се чинеше дека нашиот клуб оди во пропаст. Хал, Лестер, Манчестер Јунајтед, Саутемптон, Евертон, Мидлзброу, Тотенхем и Манчестер Сити. На 2 победи сме од најдолгата низа во нашата историја, онаа во сезоната ...

Прочитајте повеќе »

[Најава] Патување на север

Загревање Во првиот меч од 14-тото коло  од Премиер Лигата, гостуваме на север во Манчестер каде што ниту една екипа нема победа од септември, дури ниту Манчестер Сити и нивниот ривал Манчестер Јунајтед. Веќе срушивме една низа минатиот викенд, па зошто да не и овој пат. Нашите гостувања во синиот ...

Прочитајте повеќе »