5. Sunderland(1) – Burnley(1)

6. Queens Park Rangers(2) – Blackburn Rovers(2)

7. Millwall(3) – AFC Bournemouth(1)

8. West Ham United(1) – Manchester City(1)

9. Brighton & Hove Albion (2)- MK Dons(3) или Charlton Athletic(3)

10. Blackpool(4) – Barnsley(3)

11. Wigan Athletic(2) – Nottingham Forest(2)

12. Birmingham City(2) – Newcastle United(2)

13. Chelsea(1) – Notts County(4) или Peterborough United(3)

14. Middlesbrough(1) – Sheffield Wednesday(2)

15. West Bromwich Albion(1) – Derby County(2)

16. Everton(1) – Leicester City(1)

17. Liverpool(1) – Newport County или Plymouth Argyle

18. Wycombe Wanderers(4) – Northampton Town(3) или Stourbridge(7)

19. Watford(1) – Burton Albion(2)

20. Preston North End(2) – Arsenal(1)

21. Cardiff City(2) – Fulham(2)

22. Stoke City(1) – Wolverhampton Wanderers(2)

23. Cambridge United(4)- Leeds United(2)

24. Bristol City(2) – Shrewsbury Town(3) или Fleetwood Town(3)

25. Huddersfield Town(2) – Port Vale(3)

26. Tottenham Hotspur(1) – Aston Villa(2)

27. Brentford  FC(2) – Halifax Town(6) или Eastleigh(5)

28. Bolton Wanderers(3) – Crystal Palace(1)

29. Norwich City(2) – Southampton(1)

30. Sutton United(5) – AFC Wimbledon(3)

31. Accrington Stanley(4) – Luton Town(4)

32. Rotherham United(2) – Oxford United(4) или Macclesfield Town(5)

 

Според сето ова може да заклучиме дека фудбалот во Англија е култура, а ова натпреварување е нешто свето за сите вистински љубители на англискиот фудбал. Вашиот колумнист пак, третата рунда од ФА Купот го потсетува на снег, црвено вино и фамилијарен божиќен ручек додека на телевизорот е некој меч во кој екипи од пониските рангови на англискиот фудбал се борат за, за нив, историски настап во четвртата рунда од ФА Купот. Кој не го сака ФА Купот и „малите“ клубови од Англија, тој не може да рече дека го сака фудбалот. Да се надеваме дека Антонио Конте ќе дознае од каква важност е мечот против Нотс Каунти или Питерборо и ќе успее да направи оптимална ротација на тимот која што нема да ни наштети и ќе поминеме во следната рунда.