[Официјално] Оскар потпиша нов договор

Фудбалскиот клуб Челси со задоволство ни пренесе дека Оскар денес потпиша нов договор со кој ќе остане во клубот до 2019-та година. Тој изјави: “Среќен сум бидејќи уживам да игра за Челси и да живеам во Англија. Во овие две години имам само убави спомени и сега ќе добијам уште пет и тоа ме прави

Continue Reading →

Невил и Карагер: Аспиликуета е најдобриот дефанзивец во ПЛ

Гери Невил и Џејми Карагер го програсија Цезар Аспиликуета како најдобриот дефанзивец во Премиер Лигата во последната емисија од Monday Night Football.Кога беа запрашани за кој одбранбен играч и тоа од гледиште на само дефанзивни задачи и да ги отфрлат офанзивните задачи тие едногласно го одбраа нашиот играч. “Јас би рекол кога станува збор за конзистентност,

Continue Reading →

511785643JD00047_Chelsea_FC

[Анализа] Како можевме подобро (Челси – Ман. Јунајтед 1-1)

Ретко кога се одлучувам да напишам цел еден текст, и да го посветам на точно еден натпревар, но овој пат е неминовно, бидејќи фрустрацијата е прилично голема. Предуслови на натпреварот Челси, пред овој наптревар беше опкружен со низа приказни во однос на достапноста на неколку од првотимците (и тоа едни од поважните) како што се:

Continue Reading →

mou and dc-cfc

[Колумна] Трката на “малиот коњ” со “големите коњи”

Разликата помеѓу голем и мал клуб во премиер лигата, сум ја зборувал и разглобувал во многу мои претходни колумни, на овој сајт. Меѓу главните карактеристики, и накратко беа – поседувањето на добра прва екипа пред се, добри тренинг услови, подготвен тренерски и медицински тим, како и добар стадион со броен капацитет на гледачи и поддршка

Continue Reading →

Челси и Бешикташ во заедничко партнерство

Според еден од главните луѓе на клубот, Челси и турската екипа ќе имаат близок однос во иднина вклучувајќи ја првата екипа, академијата, тренинг поддршка како и заеднички проекти за скаутирање млад талент.Проектот се очекува и да содржи неколку потенцијални позајмици за младински играчи со цел да се здобијат со вредно искуство и минути во првата

Continue Reading →